address-cardangle-downangle-upbankenvelopefacebook-ffacebook-officialfile-archive-ofile-audio-ofile-code-ofile-excel-ofile-image-ofile-movie-ofile-ofile-pdf-ofile-photo-ofile-picture-ofile-powerpoint-ofile-sound-ofile-text-ofile-textfile-video-ofile-word-ofile-zip-ofilefiles-oglobegraduation-capinfo-circleinstagramlinkmap-marker-altmap-markerphonestartrophytwitter-squarevimeo-squarewindow-closeyoutube-squarezonerama

Simona

Simona

Simona Míková

Name and Surname:
Simona Míková

Contact:
simona.mikova@ymail.com

Place of residence:
Prague, Czech Republic

Able to judge:
Cheer, Cheer dance

Certification of judge:
ECU Scoring Cheer judge – Level 3

Jako porotce jsem se zúčastnila mnoha mezinárodních soutěží například v Norsku, Dánsku, Španělsku, Itálii, Německu, Rakousku, Bělorusku či Maďarsku. Za svůj největší úspěch považuji dvojnásobnou účast na ICU Cheerleading Worlds a to v letech 2018 a 2019, kdy sem jako první český porotce seděla ve scoring panelech. První porotcovskou zkušenost jsem získala v květnu 2014, od té doby až do nucené korona pauzy sem porotcovala mnoho soutěží.

Cheerleadingu se věnuji již od malička, aktivně od 12 let. Jako trenér junior a peewee teamu jsem působila od roku 2006 do roku 2014. Aktivně jsem prošla ketegoriemi junior cheer and dance, senior all girl, senior coed a senior dance. V současné době pracuji v odvětví marketingu, vystuduvala jsem Mezinárodní obchod na Vysoké Škole Ekonomické v Praze.

As a judge I have participated on many international competitions for example in Norway, Denmark, Spain, Italy, Germany, Austria, Belarus or Hungary. As my biggest success I see participation on ICU Cheerleading Worlds two times in a row, in year 2018 and 2019. I’ve gained my first judging experience in May 2014 and since than until the unwanted corona break I had judged many competitions.

I’ve been into cheerleading since I was little, actively since I was 12 years old. I’ve coached junior and peewee teams in the years 2006-2014. Actively I competed in junior cheer and junior dance, senior all girl, senior coed and senior dance. Currently I am working in marketing and I have studied International Business at the University of Economics in Prague.