address-cardangle-downangle-upbankenvelopefacebook-ffacebook-officialfile-archive-ofile-audio-ofile-code-ofile-excel-ofile-image-ofile-movie-ofile-ofile-pdf-ofile-photo-ofile-picture-ofile-powerpoint-ofile-sound-ofile-text-ofile-textfile-video-ofile-word-ofile-zip-ofilefiles-oglobegraduation-capinfo-circleinstagramlinkmap-marker-altmap-markerphonestartrophytwitter-squarevimeo-squarewindow-closeyoutube-squarezonerama

Barbora

Barbora

Barbora Schejbalová

Name and Surname:
Barbora Schejbalová

Contact:
bara.schejbalova@centrum.cz

Place of residence:
Prague, Czech Republic

Able to judge:
Cheer, Cheer dance

Certification of judge:
ECU Scoring Cheer judge – Level 2 (Salzburg 2013)

Cheerleadingu se věnuje již od roku 1994, od počátků českého cheerleadingu vůbec, a od té doby si prošla, jak aktivním cheerleadingem na soutěžní ploše, pozicí trenéra, a pak jako zakladatelka ČACH zejména organizací cheerleadingových akcí a aktivit v České republice. Nyní se věnuje vzdělávání v oblasti cheerleadingu a rozvoji tohoto sportu na základních školách. Má dvě malé děti.

Aktivnímu porotcování se věnuje od roku 2012. Nejvíce zkušeností má s českými soutěžemi, a to jak na pozici safety judge, tak zejména pak v cheer oblasti jako odborný judge. Velkou zkušností bylo shadow judging na European Cheerleading Championship v Bonnu 2014 v cheer kategoriích.

She is involved in cheerleading already since 1994, when czech cheerleading started in Czech Republic. She was aktive cheerleader and competed, than she coached for several years, while established Czech Cheerleading Association. She organized several competitions and events in Czech Republic. In present she is focusing on education in cheerleading and helping to develop cheerleading at elementary schools. She has two children.

She started to be aktive judge in 2012. Most of her experiences are from national competitions in Czech Republic as safety / technical judge, but mainly as scoring judge. She is more experienced on cheer cateogries, but also dance. She had great experience to be shadow judge at European Cheerleading Championship in Bonn 2014 for cheer categories.