address-cardangle-downbankbarschevron-leftchevron-rightenvelopefacebook-officialfile-excel-ofile-pdf-ofile-word-ofile-zip-ograduation-capinstagramlinkstartrophyvimeo-squarewindow-close-oyoutube-squarezonerama

Simona

Simona

Simona Míková

Name and Surname:
Simona Míková

Contact:
simona.mikova@ymail.com
+420 739 007 711

Place of residence:
Prague, Czech Republic

Able to judge:
Cheer, Cheer dance

Certification of judge:
ECU Scoring Cheer judge – Level 3

Jako porotce jsem se zúčastnila již několika mezinárodních soutěží v Itálii, Německu či Maďarsku, jako shadow judge jsem se účastnila Evropského Cheerleadingového Šapmionátu v Bonnu v roce 2014. První porotcovskou zkušenost jsem získala v květnu 2014, od té doby se mi povedlo odporotcovat již více než 29 hodin.

Cheerleadingu se věnuji již od malička, aktivně od 12 let. Jako trenér junior a peewee teamu jsem působila od roku 2006 do roku 2014. Aktivně jsem prošla ketegoriemi junior cheer and dance, senior all girl, senior coed a senior dance. V současné době studuji druhý semestr magisterského studia na Vysoké Škole Ekonomické v Praze, obor Mezinárodní obchod.

As a judge I have participated on some international competitions in Italy, Germany or Hungary, as a shadow judge I’ve participated on European Cheerleading Championship in Bonn in 2014. I’ve gained my first judging experience in may 2014 and since than I was able to judge more than 29 hours.

I’ve been into cheerleading since I was little, actively since I was 12 years old. I’ve coached junior and peewee team in the years 2006-2014. Actively I came true junior cheer and junior dance, senior all girl, senior coed and senior dance. Currently I am studying second semester of masters studies at the University of Economics in Prague, majoring in International Business.