address-cardangle-downangle-upbankenvelopefacebook-ffacebook-officialfile-archive-ofile-audio-ofile-code-ofile-excel-ofile-image-ofile-movie-ofile-ofile-pdf-ofile-photo-ofile-picture-ofile-powerpoint-ofile-sound-ofile-text-ofile-textfile-video-ofile-word-ofile-zip-ofilefiles-oglobegraduation-capinfo-circleinstagramlinkmap-marker-altmap-markerphonestartrophytwitter-squarevimeo-squarewindow-closeyoutube-squarezonerama

KARL OLSON
rozhovor ze dne 25. 9. 2021

Karl je neodmyslitelnou ikonou amerického a celosvětového cheerleadingu, ve kterém se pohybuje více než třicet let. Za tu dobu udělal pro rozvoj cheerleadingu po celém světě neskutečně mnoho důležitých kroků. Od své aktivní cheer kariéry se postupně stal trenérem, porotcem, manažerem, organizátorem a moderátorem těch největších cheer soutěží. Spolu s Jeffem Webbem mezinárodně propagují a posouvají cheerleading na uznávané a respektované místo.

Jaké byly tvé začátky s cheerleadingem?
Byl jsem několik let součástí cheer teamu na University of Wisconsin (1987-1990), přičemž v létě 1989 jsem začal pracovat pro Universal Cheerleaders Association (UCA), organizaci, kterou právě Jeff Webb založil v roce 1974. V USA neexistuje žádná vládní podpora pro rozvoj cheerleadingu, a proto vznikalo mnoho cheer organizací (právě v roce 1989 jich bylo několik), které byly hnacím motorem pro rozvoj tohoto sportu po celých Spojených státech. Trénoval jsem několik let cheer teamy na Loyola University Chicago & Northwestern University - během tohoto období jsem současně pracoval pro reklamní agenturu v Chicagu. V roce 1994 mne Jeff najal jako manažera právě pro UCA (později pak Jeffova organizace byla a dosud je známá jako Varsity). Varsity/UCA organizovaly všechny americké cheerleadingové soutěže v Orlandu/Disney World (konkrétně v areálu Sea World do roku 1993), přičemž všechny tyto akce jsou dosud vysílané přes televizní kanál ESPN (od roku 1982). Právě s podporou ESPN cheerleading v 90-tých letech začal růst zejména na mezinárodním celosvětovém poli. V mnoha zemích se rozvíjel tento sport exponenciálním tempem a jednotlivé země poptávaly více a více informací a po odborné pomoci. To byla pro nás velká výzva, abychom pomáhali na mezinárodní úrovni.
Zejména s rozvojem internetu a úžasným růstem cheerleadingu v USA a mnoha dalších zemích, byla založena další organizace USASF All Star Worlds. Tím moje hlavní pracovní povinnost a směr mé práce je jasně daný. Mimo jiné spolupracuji s desítkami zemí na celém světě právě za účelem jejich účasti na jedné z největší cheer soutěžích “Worlds”.

Kdy a jak jste se setkali s Jeffem?
Jeffa jsem potkal v roce 1987, když jsem byl ještě aktivním sportovcem a cheeroval na University of Wisconsin. Za účelem zlepšení stuntových a jiných cheer technik jsme se společně s mým týmem účastnili jednoho z UCA kempů, které Jeff organizoval. Během několika následujících let jsem se zlepšil jako sportovec, a proto jsem byl v roce 1989 vybrán Jeffem a jeho organizací jako instruktor pro další cheer kempy organizované po celých Spojených státech. V roce 1994 jsem začal pracovat jako manažer pro UCA. Několik let jsem ještě trénoval, porotcoval národní soutěže, ale také se začal věnovat moderování na cheer soutěžích. S Jeffem pracujeme na mnoha projektech a cheerleadingových aktivitách dosud.

V současné době vrcholí vůbec první virtuální ICU Worlds. Jaké to je organizovat mistrovství světa v online formátu?
Určitě bych preferoval, aby tato soutěž proběhla klasickou formou a mohli bychom všechny účastníky pozvat na soutěž do Orlanda, nicméně respektujeme, že virtuální forma je jediná aktuální možnost vůbec tuto akci v těchto těžkých pandemických podmínkách nějak sportovcům nabídnout. Zároveň musím říci, že produkce a organizace ICU Virtual Worlds byla výzvou, kterou jsme si užili a během které jsme se naučili i novým věcem. Právě probíhá zasílání videí ze strany týmů a v následující období proběhne virtuální produkce všech vystoupení. Doufáme, že i tak to byla zajímavá zkušenost pro týmy, kterou si užili a budou na ni vzpomínat s dobrými zážitky. Jsme nadšeni, že zároveň během tohoto ročníku uvidíme některé země poprvé. V každém případě se těšíme příště na vás všechny osobně na ICU Worlds.