address-cardangle-downangle-upbankenvelopefacebook-ffacebook-officialfile-archive-ofile-audio-ofile-code-ofile-excel-ofile-image-ofile-movie-ofile-ofile-pdf-ofile-photo-ofile-picture-ofile-powerpoint-ofile-sound-ofile-text-ofile-textfile-video-ofile-word-ofile-zip-ofilefiles-oglobegraduation-capinfo-circleinstagramlinkmap-marker-altmap-markerphonestartrophytwitter-squarevimeo-squarewindow-closeyoutube-squarezonerama

HISTORIE MANAGEMENTU ČACH

V historickém okénku se sluší a patří představit i management českého cheerleadingu. Osoby, které často samy nejsou vidět, ale jejich práce mluví za vše. Málokdo si už dnes vzpomene a dokáže vyjmenovat, kolik představitelů se od počátku existence ČACH v roce 2001 vystřídalo ve Výkonném výboru. Jaký je váš tip?

Vůbec první management ČACH tvořila trojice Barbora Schejbalová, Renata Štefanová a Petra Godart. Nadšenkyně, které daly stávajícími cheerleadingu u amerického fotbalu řád a mimo jiné zrealizovaly první oficiální Mistrovství ČR v cheerleadingu a populární letní FCC cheer campy s instruktory z USA. Po čtyřech letech působení Petru vystřídala, a na další 2 roky zastávala funkci místopředsedkyně, Kristina Hovorková. V roce 2007 ji nahradila ve funkci Nikoleta Míková a výkonný výbor působil dalších téměř 6 let ve stejném složení. Organizace, počet členů a cheerleadingových klubů narůstal. Nutno poznamenat, že v roce 2011 proběhlo v Praze vůbec první ECU Mistrovství Evropy na jehož organizaci se tento výbor velkou měrou podílel a spolupracoval.

V roce 2012 byl doposud tříčlenný Výkonný výbor ČACH rozšířen na pět osob. Roli předsedkyně na následující téměř 4 sezony zastávala Nikoleta Míková. Místopředsedkyněmi byly zvoleny Renata Štefanová a Petra Žáková. Martina Marešová a Jana Slavíková dotvářely novou pětici. Po dvou sezonách Petru vystřídala Markéta Formanová a tu po roce nahradila a doplnila tak pětici Adéla Černohorská. Toto období bylo boomem v oblasti soutěží, vznikl Elektronický registrační systém, cheerleading se začal u odborné veřejnosti zapisovat jako sportovní odvětví.

Po odchodu předsedkyně proběhla v únoru 2016 volba nového výkonného výboru, který s menšími změnami působí dodnes. Prezidentkou ČACH byla zvolena Martina Marešová, viceprezidentkami Jana Slavíková a Marie Cerhová, členkami výboru Renata Štefanová a Adéla Černohorská. Adélu v ekonomickém úseku po čase vystřídala Michaela Bednářová. Tento výbor zorganizoval historicky největší Mistrovství Evropy, ukázal se na mezinárodním poli jako stabilní federace, ustál krizi ve sportu. Během tohoto období do organizace začaly přitékat i první pravidelné dotace ze státního rozpočtu, první skupina reprezentantů vyjela i na Mistrovství světa do USA, byly spuštěny dlouho očekávané trenérské licence třídy B a ČACH byla po letech dlouhých jednání konečně přijata za člena Českým Olympijským výborem.

Souhrn zajímavostí a statistik o managementu ČACH:

  • Kdo na začátku hádal a nebo správně počítal, dostal se celkem na počet 12 statečných představitelek vedení České asociace cheerleaders.
  • Ve výkonném výboru ČACH se vystřídaly zástupkyně celkem 8 členských klubů.
  • Nejvíce svých členek (celkem 4) ve vedení ČACH měl klub Prague Lions Cheerleaders, dnes působící pod názvem Fighters Cheerleaders.
  • ČACH měla za dobu své existence 3 předsedkyně.
  • Doposud nejdéle působící předsedkyní ČACH byla Barbora Schejbalová, které toto břímě nesla neuvěřitelných 11 let a od roku 2017 zastává nově vzniklou roli Secretary General.
  • Od založení organizace po celou dobu existence ve výboru zasedá jedna z prvních odvážlivkyň a nadšenkyň - Renata Štefanová.

Složení Výkonných výborů v čase

 WEBHISTORIE MANAGEMENTU OPRAVA

Ke stažení HISTORIE MANAGEMENTU

Přehled období výkonu funkce

HISTORIE MANAGEMENTU 2web

Ke stažení HISTORIE MANAGEMENTU