address-cardangle-downangle-upbankenvelopefacebook-ffacebook-officialfile-archive-ofile-audio-ofile-code-ofile-excel-ofile-image-ofile-movie-ofile-ofile-pdf-ofile-photo-ofile-picture-ofile-powerpoint-ofile-sound-ofile-text-ofile-textfile-video-ofile-word-ofile-zip-ofilefiles-oglobegraduation-capinfo-circleinstagramlinkmap-marker-altmap-markerphonestartrophytwitter-squarevimeo-squarewindow-closeyoutube-squarezonerama

Vznik a založení ČACH

Historie českého cheerleadingu sahá až na přelom let 1993 a 1994, kdy vznikly dva cheerleadingové kluby, které byly součástí klubů amerického fotbalu Prague Lions a Prague Panthers. Od té doby po několik let vznikaly další týmy, které se nejprve věnovaly nesoutěžnímu cheerleadingu, tedy fandění na zápasech amerického fotbalu či dalších sportech.

Český cheerleading se v devadesátých letech rozvíjel pozvolna. Získávání informací a materiálů nebylo snadné a každý tým se snažil získávat zkušenosti různými způsoby (využívaly se např. tištěné cheer katalogy či VHS kazety). České cheerleadingové týmy se podporovaly navzájem a na SuperBowlech amerického fotbalu probíhaly neoficiální Mistrovství ČR v cheerleadingu, neboť se chtěly věnovat i soutěžnímu cheerleadingu.

Postupem času se tři odhodlané mladé ženy, tehdejší trenérky cheerleadingových klubů, rozhodly k významnému kroku v historii českého cheerleadingu. V létě roku 2001 společně zorganizovaly první letní cheer kemp v České republice. Tato akce byla tou hybnou a motivační myšlenkou, aby v České republice vznikla zastřešující organizace, která bude pomáhat všem českým cheerleadingovým klubům v jejich rozvoji, podpoře vzdělání a pořádání soutěží, jednotného soutěžního řádu a pravidel, atd. a v neposlední řadě s cílem vytvořit reprezentační tým.

Podzim 2001 tedy patřil nutným administrativním procesům, tedy sepsání zakládacího dokumentu, stanov a dalších potřebných formalit potřebných pro založení České asociace cheerleaders (s oficiální užívanou zkratkou “ČACH”). Tehdejší právní subjektivitou organizace bylo občanské sdružení, které založila právě trojice nadšenkyň - Barbora Schejbalová, Zuzana Paulíková, Petra Godart.

1. 11. 2001 je oficiální datum vzniku Česká asociace cheerleaders.

Od té doby ušla krásná dvacítka let, za kterou se Česká asociace cheerleaders posunula na uznávanou národní autoritu, která organizuje reprezentační týmy, pořádá soutěže včetně Mistrovství ČR a mezinárodní soutěže, zastřešuje Českou národní cheer ligu, pořádá vzdělávací akce, vydává podpůrné materiály, a stala se součástí olympijské rodiny.