address-cardangle-downangle-upbankenvelopefacebook-ffacebook-officialfile-archive-ofile-audio-ofile-code-ofile-excel-ofile-image-ofile-movie-ofile-ofile-pdf-ofile-photo-ofile-picture-ofile-powerpoint-ofile-sound-ofile-text-ofile-textfile-video-ofile-word-ofile-zip-ofilefiles-oglobegraduation-capinfo-circleinstagramlinkmap-marker-altmap-markerphonestartrophytwitter-squarevimeo-squarewindow-closeyoutube-squarezonerama

SABRINA HADSELL
Rozhovor ze dne 3.2.2021

Sabrina je Američankou, která v České republice žije již téměř 20 let. Působí v Brně, kde učí angličtinu a pracuje pro křesťanské centrum Maják. Do Čech jí přivedl právě cheerleading. Od počátku jejího pobytu zde byla součástí skupiny instruktorů tzv FCC staffu, který každé léto vedl cheerleadingové kempy v ČR, motivoval české cheerleaders k rozvoji tohoto sportu a předával své zkušenosti všem zúčastněným sportovcům. Díky tomu, že Sabrina žila permanentně v Brně, pomáhala často i právě brněnskému týmu cheerleaders. V posledních letech je pravidelnou a nedílnou součástí odborné poroty na většině českých soutěží. Stala se tedy za ta léta velice důležitou součástí českého cheerleadingu, který bez ustání podporuje.

Jak dlouho žiješ v Evropě?
Do Brna jsem se přestěhovala v roce 2003 a od té doby tomu říkám můj DOMOV.

Čím se živíš a čemu se v Brně věnuješ?
Pracuji hlavně jako učitelka anglického jazyka v nadačním fondu Maják. Převážně učím mládež a dospělé a věnuji se také “konverzačnímu klubu”. V rámci organizace pořádáme různé lokální a komunitní akce i letní sportovní kemp. K tomu spolupracuji s místním protestantským spolkem (Brno International Christian Fellowship - BICF) a pomáhám každý týden se studií Bible mezi mladými.

Jak často se vracíš do Ameriky a vidíš svou rodinu, své blízké?
Většinou vidím svou rodinu každé dva roky. Ano, je to dlouhý čas, ale díky moderním technologiím samozřejmě mohu vidět svou rodinu častěji, obzvláště když není vhodné cestovat. Již jsme celá ta léta zvyklí na video-chaty, které jsou skvělé.

Jak se ti daří v této době a jak zvládáš Covid situaci?
Minulý rok byl opravdu jiný pro mnoho z nás, ale musím se přiznat, že rok 2020 pro mne byl velikou osobní změnou. Mnoho jsem se o sobě naučila, více poznala jiné a také se posunula ve své víře. Celý rok byl opravdu těžký, ale naučila jsem se mnoho nových věcí a v mnohém jsem se zlepšila. Všechna ta opatření a skutečnost, že celý svět bojuje společně, je neuvěřitelné. Již na začátku této situace jsem si velmi rychle uvědomila, jak opravdu důležité je zůstat v kontaktu s lidmi (byť pouze online). Jako lidé jsme stvořeni pro komunikaci a sdílení sebe sama, a toto se právě v této době potvrdilo a dalo mi velkou lekci být připravena někoho vyslechnout či se podělit o své pocity.

Jak se udržuješ v optimistické náladě?
Práce na mé psychické, mentální a spirituální pohodě byla vždy pro mne velice důležitá, ale právě minulý rok jsem si uvědomila, jak důležité je udržet svou mysl v dobrém naladění. Díky tomuto jsem si řekla, že si musím vybrat soustředit se na větší nadhled každodenního bytí, co tu děláme a proč jsme byli stvořeni. Díky tomu lépe překonávám překážky každodenních strastí. Uvědomila jsem si, že mým cílem je pečovat o druhé, trávit více času s blízkými a podporovat je. S tímto vědomím je naplnění mého každodenního života mnohem snazší.

Byla jsi jednou z porotkyň Xmas Online Cheer Cupu. Jak sis to užila?
Bylo skvělé vidět kreativitu a závazek všech zúčastněných, kteří se neváhali do této soutěže přihlásit. Velmi často jsem se při zhlédnutí videí usmívala a bavilo mne to. Bylo skvělé, jak se týmy, páry či individualisté poprali s aktuálními podmínkami. Byla jsem nadšená kategorií Family, do které se zapojili členové rodiny!

Jak sis užila FCC Online Camp a povídání si s bývalými FCC instruktory naživo? Pracovat s českými cheerleaders posledních dvacet let byla pro mne obrovská radost! A právě proto byl pro mne FCC Reunion Camp nádhernou vzpomínkou a připomenutím mnoha úžasných společných momentů. Stále si pamatuji jasně na počátky českého cheerleadingu a stále mne každou soutěží velice těší obrovský posun českých cheerleaders. I když cheerleading není moje hlavní práce, je to moje srdeční záležitost a také jeden z důvodů, proč jsem zůstala žít v České republice. Vždy si budu pamatovat telefonní hovor s Johnem Blakem (hlavním vedoucím FCC kempů v ČR), se kterým jsem hovořila o tom, kam se do Evropy přestěhovat. John tehdy jednoznačně řekl: “Sabrino, musíš jet do České republiky!” Má znalost cheerleadingu a angličtiny byla velkou výhodou, kterou jsem zde velmi ráda uplatnila a stále je mi ctí uplatňovat. John mi v rozhodnutí velice pomohl a denně děkuji Bohu, že se tomu tak stalo!

Každý den je tak mým posláním starat se o druhé, milovat a podporovat je a společně prožívat denně to nejlepší z nás.