address-cardangle-downangle-upbankenvelopefacebook-ffacebook-officialfile-archive-ofile-audio-ofile-code-ofile-excel-ofile-image-ofile-movie-ofile-ofile-pdf-ofile-photo-ofile-picture-ofile-powerpoint-ofile-sound-ofile-text-ofile-textfile-video-ofile-word-ofile-zip-ofilefiles-oglobegraduation-capinfo-circleinstagramlinkmap-marker-altmap-markerphonestartrophytwitter-squarevimeo-squarewindow-closeyoutube-squarezonerama

Změny mezinárodních věkových skupin 2023

by Martina Železná Novinky

Na zasedání ECU Board v Aténách v červenci 2022 bylo rozhodnuto o přijetí ICU věkových skupin, které budou platit na European Cheerleading Championship (Mistrovství Evropy) v roce 2023.

Rádi bychom vám předali přeložené informace a argumentaci od ECU pro vaše trenéry, sportovce, rodiče sportovců, aby lépe porozuměli tomuto rozhodnutí.

International Cheer Union (dále jen “ICU”) přepracovala strukturu věkových skupin s vizí do budoucna aplikovat jej po celém světě. Hlavním důvodem, který vedl ICU Technical Commitee k této reformě, bylo věkové rozpětí pro letní Olympijské hry a Olympijské hry dětí a mládeže, bezpečnostní standardy (věkový rozdíl sportovců v jednom týmu by neměl překračovat 4 roky) a výhledy pro mladé sportovce.

V rámci Valné hromady ICU byly přijaty následující změny ve věkovém rozdělení pro MS 2022:

 • Senior věková skupina byla sjednocena se standardy Mezinárodního olympijského výboru, jedná se o sportovce starší 16ti let.
 • Junior věková skupina reflektuje standardy podmínek Mládežnických olympijských her, které jsou mezinárodně nastaveny na věk 15 až 18 let.
 • Youth věková skupina umožňuje kontinuitu soutěžit na mezinárodním poli sportovcům ve věku od 12 do 15 let. Právě tato Youth věková skupina byla prvně představena na ICU World Championships 2022.

European Cheer Union (dále jen “ECU”) tradičně sjednocuje a aplikuje ICU pravidla, aby byly zachovány stejné podmínky a věkové skupiny i na Mistrovství Evropy. ECU Competition Committee připravila pro členské federace ECU dva návrhy pro aplikaci nových věkových skupin:

 • přijmout tento návrh ihned pro ME 2023, 
 • anebo s postupným přechodem během roků 2023 s cílem sjednocení od ME 2024.

Rozhodnuto bylo o přijetí ICU věkových skupin již od roku 2023 a dále. Hlavním důvodem byla bezpečnost sportovců a nelibost extrémně velkého věkového rozpětí u věkové skupiny Junior v přechodovém roce. Dále skutečnost, že řada zemí již aplikovala ICU světové věkové standardy či  věkové skupiny pro budoucí sezonu bude teprve vyhlašovat a může toto do svého systému pravidel ještě aplikovat.

Pro ME 2023 platí následující: 

 • Youth divize - federace si mohou vybrat, zda budou svou zemi na ME 2023 reprezentovat v levelu Median (L3) nebo Advanced (L4).
  Pozn. pro ČR platí Youth L3.

 • Junior divize - federace, které se v minulosti již zúčastnili ME v Juniorských cheer divizí musí reprezentovat svou zemi v levelu Elite (L5). Pouze nově členské země, které se zatím ME v kategorie Junior neúčastnili mají možnost soutěže v rozvojovém levelu Advanced (L4).
  Pozn. pro ČR platí Junior L5.

 • Senior divize - stejné pravidlo jako u Junior.
  Pozn. pro ČR platí Senior L6.

Pozn. žádná jiná pravidla či výjimky nejsou pro ME 2023 aplikovana.

Aby byla příp. zachována flexibilita využití sportovců, rozhodnutí reflektuje ICU pravidla týkající se tzv. cross-overs, tedy platí, že je povolené křížení věkových, pokud odpovídá ročník narození sportovců.

Pro European Cheer League (dále jen “ECL”) týmy s přijetím nové Youth divize a změnou věkové divize Junior platí následující přechodné pravidlo: 

 • pro rok 2023 je možnou výjimkou, že vítězné týmy Junior divizí si mohou vybrat, zda se zúčastní Youth nebo Junior divize.

Věkové skupiny pro Mistrovství Evropy 2023.