address-cardangle-downangle-upbankenvelopefacebook-ffacebook-officialfile-archive-ofile-audio-ofile-code-ofile-excel-ofile-image-ofile-movie-ofile-ofile-pdf-ofile-photo-ofile-picture-ofile-powerpoint-ofile-sound-ofile-text-ofile-textfile-video-ofile-word-ofile-zip-ofilefiles-oglobegraduation-capinfo-circleinstagramlinkmap-marker-altmap-markerphonestartrophytwitter-squarevimeo-squarewindow-closeyoutube-squarezonerama

ALJAŽ BRITVIČ
rozhovor ze dne 28. 6. 2021

Aljaž se jako aktivní sportovec věnoval cheerleadingu 11 let. Soutěžil na mnoha národních i mezinárodních soutěžích, kde získal 2x evropský titul a 13x národní titul. Několik let působil jako trenér a instruktor jak ve Slovinsku, tak dalších evropských zemích. Aljaž je stále také ICU Level 4 porotce a hodnotil soutěže již v 16ti státech, a to nejen v evropských zemích, ale také v USA, Asii či Indonésii a od roku 2010 je pravidelně součástí panelu porotců na ICU Worlds.10 let byl prezidentem Slovinské Cheer Asociace a současně zastává pozici prezidenta ECU (European Cheer Union). Aljaž v roce 2014 obdržel ocenění od ICU organizace za jeho nasazení a služby evropskému a celosvětovému cheerleadingu. Též je držitelem ocenění Národního Olympijského Výboru za reprezentaci sportu/cheerleadingu z roku 2015.

Čemu se věnuješ a jak se ti aktuálně daří?
Pracuji jako státní zástupce, a proto je moje hlavní práce mnohdy výzvou, neboť se pokaždé věnuji různým kriminálním případům, které mou práci naplňují různorodostí. V cheer světě nyní zastávám pozici člena ICU Governing Council, jsem též předseda ICU Entourage komise, prezident ECU, člen kontrolního orgánu Slovinské Cheerleadingové Asociace, člen Slovinské Olympijské Komise a stále se věnuji porotcování cheer soutěží. V mém soukromém životě se snažím být dobrým manželem a tátou dvou kluků a holčičky :)

Vedle mnoha zmíněných pozic, kterým se věnuješ, máš velice důležitou pozici ve vedení ECU/ICU organizací. Povíš nám něco k začátkům této tvé role?
Je to vlastně poměrně jednoduché. Cheerleading mi dal velmi mnoho - dobré přátelé, rodinu (moji manželku jsem poznal v cheer týmu), skvělé příležitosti, zajímavé výzvy, možnost cestování po celém světě a mnoho skvělých zážitků. Snažím se proto zkrátka něco vrátit zpět. S každou příležitostí udělat něco pro cheerleading ve Slovinsku nebo i ve světě jsem se snažil jí vždy uchopit co nejvíce, a tak to bylo i víceméně bez rozmýšlení s nabídkou pozice v ICU a ECU. Šel jsem do toho, neboť jsem věřil, že tím budu moci mnohem více pomoci sportovcům a dalším zainteresovaným nadšencům v cheerleadingu.

Několik let jsi jezdil k nám do ČR na FCC kempy a díky tomu jsi viděl, jak se český a evropský cheerleading posouvá. Jaké máš dosud z toho pocity?
FCC kempy v ČR byly pro mne velice důležitou součástí mé cheer aktivní kariéry. V současné době je evropský cheerleading mnohem dále, než když jsem začínal. Rozvinul se na mnoha úrovních - ne jen samotní sportovci předvádějí úžasné cheer prvky, ale i organizace soutěží, akcí a různých aktivit jednotlivých evropských cheer asociací. Samozřejmě i počet sportovců, kteří se v Evropě věnují cheerleadingu velice vzrostl, což je skvělé. Já doufám a věřím, že jsem právě i tomuto mohl alespoň malinkou částí pomoci. Jsem neskutečně pyšný, že mnoho různých zemí a individuálních nadšenců pracuje tak, aby stále cheerleading podporovali a rozvíjeli!

Jak jsi zvládl Covid situaci a co si z toho odnášíš?
Myslím, že jsme se všichni museli naučit adaptovat se na nečekanou situaci a pokračovat v životě novými způsoby. Byl jsem velice potěšen, že se mnoho týmů nevzdalo a snažilo se adaptovat na tuto situaci a udržet si sportovní a osobní kontakt se svými členy různými způsoby. I na úrovni managementu jsme našli nové virtuální cesty, jak realizovat různé meetingy, později pak i soutěže. Zároveň již víme, že i tato cesta může být novým doplněním a možností pro týmy či vedení týmů a klubů, jak si svou práci ulehčit. Věřím, že tato nelehká výzva nás všechny učinila silnějšími a obohatila zkušenostmi, které jsme získali. V každém případě se již nemohu dočkat, až se potkáme osobně na soutěži!

Jaké máš plány na léto či nejbližší období a cheer sezonu?
Plánů na další cheer sezonu mám mnoho. Některé jsou úplně nové, některé pokračující. Jednou z nejdůležitějších je však znovu nastartovat soutěžní sezonu, neboť to sportovce a trenéry nejvíce zajímá a je pro ně velice důležité. V létě se budu snažit trávit co nejvíce času se svou rodinou a pojedeme do Chorvatska k moři, což je naše téměř každoroční letní pravidlo.

Máš ještě nějaký jiný vzkaz do ČR?
Podporujte se navzájem a držte při sobě v rámci jakýchkoliv výzev. Toto nás všechny udrží silné či lepší. A nezapomeňte, že jsme sice každý jiný, ale jsme všichni cheerleaders!

Mějte se hezky!

Snímek obrazovky (98)