address-cardangle-downangle-upbankenvelopefacebook-ffacebook-officialfile-archive-ofile-audio-ofile-code-ofile-excel-ofile-image-ofile-movie-ofile-ofile-pdf-ofile-photo-ofile-picture-ofile-powerpoint-ofile-sound-ofile-text-ofile-textfile-video-ofile-word-ofile-zip-ofilefiles-oglobegraduation-capinfo-circleinstagramlinkmap-marker-altmap-markerphonestartrophytwitter-squarevimeo-squarewindow-closeyoutube-squarezonerama

LAURA SLANA
rozhovor ze dne 15. 5. 2021

Laura je současnou trenérkou historicky prvního českého tanečního národního týmu. Je velice zkušenou tanečnicí, lektorkou a aktuálně trenérkou a choreografkou juniorského a peewee tanečního týmu Sovice. Byla součástí slovinského senior národního týmu v letech 2017 a 2019, také úspěšná stříbrná medailistka Europeans v Pom Doubles 2017. Zanedlouho s partnerem očekávají přírůstek do rodiny :)
Pozn. redakce: 29. 5. 2021, po uzávěrce tohoto rozhovoru, Laura s partnerem již na světě přivítali krásné zdravé miminko. Gratulujeme!

Jak se ti momentálně daří a jak se připravuješ na přírůstek do rodiny?
Ačkoliv jsem již momentálně nastoupila na mateřskou dovolenou, ještě se věnuji cheer aktivitám, konkrétně finalizuji soutěžní sestavu pro můj peewee a juniorský tým. Také předávám nutnou administrativu a další potřebné povinnosti trenérce Karmen. Pro miminko, které čekáme za pár týdnů, máme již víceméně vše připravené, a tak se snažím spíše relaxovat, než na tomto světě přivítáme naší holčičku nebo chlapečka.

Jak jsi zvládla covidové období?
Využila jsem tento čas, jak nejlépe to šlo. Trávili jsme hodně času s rodinou, dokončila jsem studia a samozřejmě jsme se snažili být co nejvíce v kontaktu s našimi tanečnicemi, a to zejména v rámci online tréninků. Zaměřili jsme se vlastně i na zotavení našich těl, zahojení případných úrazů a cvičení pro prevenci případných zranění do budoucna. Osobně jsem se snažila povzbudit své svěřenkyně, aby se pravidelně účastnily i jiných online tanečních programů, a aby byly stále aktivní ve svém volném čase.

Jaká je aktuální situace ve Slovinsku - můžete trénovat venku nebo již v tělocvičně?
Měli jsme štěstí, že v lednu 2021 Olympijský výbor ve Slovinsku potvrdil, že performance cheerleading byl v rámci rozdělení sportů považován za profesionální sport, což nám umožnilo a usnadnilo rychlejší návrat k tréninkům, i když z počátku pouze pro omezenou skupinu 10 sportovců. Během března pak Cheer Asociace ve Slovinsku zorganizovala online soutěž pro juniorské a seniorské týmy. Od počátku května již mohou všichni registrovaní sportovci trénovat v tělocvičnách bez omezení, samozřejmě však za dodržení hygienických podmínek. Nyní jsou již všichni konečně nadšeni plnohodnotnými tréninky a připravují se na červnové Mistrovství.

Vedla jsi online tréninky - jak tuto netradiční formu hodnotíš?
Od listopadu do března jsem vedla online tréninky, které nejdříve byly trochu chaotické zejména kvůli technickým skutečnostem. Všichni jsme se učili, jak používat zvuk, obraz, který program je lepší, ale po prvních zkušenostech jsme využili možností, co nejvíce to šlo. Samozřejmě tato virtuální forma tréninků není stejná jako v tělocvičně, zejména pak s limitujícím prostorem, špatným technickým připojením a jinými dalšími strastmi každého z účastníků, ale soustředili jsme se hlavně na kondičku, průpravu baletních či tanečních prvků a protahování, které je kolikrát v tělocvičně či v předsoutěžní přípravě opomíjeno. Snažili jsme si online tréninky zpestřit zábavnými choreografiemi a zkrátka si užít hlavně tanec a sladit se s hudbou. Bylo těžké udržet motivaci během tak dlouhé doby, a proto jsme teď nadšeni, že je už nějakou dobu možné trénovat v tělocvičně.

Co bys poradila českým cheerleaders a trenérům, které/kteří aktuálně mohou pár týdnů trénovat venku?
Trenéři - Využijte každou příležitost pro to, aby vaši sportovci rostli a zlepšovali se! Venku jsou sice omezené možnosti, ovšem společně můžete pokračovat v udržení se v kondici a cvičením, které jsou prevenci před zraněním. Sportovci - Věnujte čas flexibilitě, posilování, tanečnice práci s pomy a v rámci bezpečnostních podmínek i akrobacii a skokům. Dělejte cokoliv! Cokoliv je lepší, než nic! Stanovte si nějaké cíle a společně na nich pracujte. Situace se stále zlepšuje, tak nepolevujte. Ti, co nezahálí, budou růst dále a možná ještě lepší než před rokem.

Co ti tato situace a období přinesla dobrého?
Covidová doba určitě nepřinesla jen to zlé. Během lockdownů v taneční oblasti mnoho tanečníků či organizací nabízelo zdarma anebo za velmi malý poplatek různé workshopy či tréninky, a to sportovcům či trenérům dalo skvělou možnost se zlepšit a vzdělávat se. Pro některé členy mého týmu to byl i vhodný čas na zahojení některých dlouhodobých zranění a soustředění se na své tělo, jak jej uzdravit a dostat zpět do zdravé kondice a dobrého fyzického stavu. Pro mne osobně to byla velice dobrá možnost, jak zkoordinovat virtuální formu tréninků, dokončení mých studií a připravit se na miminko a také si ujasnit opravdu to, co je v mém životě důležité.

Jak se těšíš na tryout zájemců do českého národního týmu a celou nadcházející sezonu?
Jsem absolutně nadšená a nemůžu se tryoutu dočkat! Těším se na videa účastníků a až poznám jednotlivé členy osobně a budu mít příležitost podílet se na prvním českém performance národním týmu. Je to pro mne opravdu pocta a skvělá výzva. Doufám, že soutěže v příští sezoně budou v klasickém formátu, protože věřím, že prezenční forma za účasti diváků je důležitou motivační částí zájmu, disciplíny a progresu samotných sportovců i trenérů.

Chceš ještě něco vzkázat českým trenérům a sportovcům?
Moc ráda bych pozvala sportovce, tanečníky, začátečníky i pokročilé na letní dance kempy, které se budou konat v Liberci, neboť je to jedna z cest, jak být jednou součástí českého reprezentačního týmu, anebo se zlepšit natolik a být tím aktuálně nejlepším českým reprezentantem. Pojďte ukázat, jak skvělé tanečnice v ČR mohou být! Moc se těším, až se s vámi v srpnu uvidíme a slibuji, že si užijeme!

motto Laury:

“Nikdy nepřestávejte tančit a věřit v sebe!”