address-cardangle-downangle-upbankenvelopefacebook-ffacebook-officialfile-archive-ofile-audio-ofile-code-ofile-excel-ofile-image-ofile-movie-ofile-ofile-pdf-ofile-photo-ofile-picture-ofile-powerpoint-ofile-sound-ofile-text-ofile-textfile-video-ofile-word-ofile-zip-ofilefiles-oglobegraduation-capinfo-circleinstagramlinkmap-marker-altmap-markerphonestartrophytwitter-squarevimeo-squarewindow-closeyoutube-squarezonerama

MIKA PENNANEN
rozhovor ze dne 30. 11. 2021

Mika je trenérem, porotcem a mezinárodně uznávaným instruktorem, který pochází z Finska a žije v Helsinkách. Dříve se věnoval gymnastice, později pak filmovému kaskadérství. Aktuálně trénuje několik týmů, vlastní svou cheerleadingovou organizaci a předává své zkušenosti po celém světě. Aktuálně je trenérem Team Czech Republic.

Jak jsi se dostal k cheerleadingu?

Moje první zkušenosti s cheerleadingem sahají až do roku 2003. Jednou mě oslovily dvě dívky v gymnastické tělocvičně v Helsinkách, abych jim ukázal, co všechno z gymnastiky umím, protože jsem jí do té doby věnoval, Předvedl jsem, co umím a poté se mne zeptaly, zda bych si s nimi nezastuntoval. Vůbec jsem netušil, co to je, a tak mi vysvětlily nejzákladnější prvek partner stunts tzv. chair lift. Okamžitě jsem ho předvedl. Chvíli jsem si myslel, že je to nějaká legrace a vtip se skrytou kamerou, ale pak mi ty dívky představily, co je cheerleading, basket tossy a pyramidy a pozvaly mne do jejich cheer klubu na trénink. Nyní je to již 18 let, co se tohoto sportu držím!

Čemu si se v cheerleadingu věnoval a věnuješ nyní?

Aktivní cheerleading jsem ukončil v roce 2013 poté, co jsem vyhrál na Mistrovství světa (The Worlds) v kategorii Partner Stunts, a to jako historicky první sportovec mimo území USA. Od té doby jsem se věnoval činnosti porotce, aktuálně ale již na tuto oblast nemám tolik prostoru. Nyní hlavně trénuji, a to na mezinárodním poli, včetně USA, Evropy a samozřejmě ve Skandinávii. Založil jsem společnost Spine Performance a Spine Tumbling a jsem činný ještě v několika dalších společnostech.

Jsi velmi aktivní člověk. Podělíš se s námi o to, co tě baví nejvíce?

V základu mne vlastně baví práce s lidmi. Ve Finsku pracuji s mnoha kluby z různých koutů země a práce s každým z nich je velice zajímavá a různorodá. Naplňuje mne právě i spolupráce s mnohými mezinárodními sportovci. Momentálně jsem nadšený ze spolupráce s Českou asociací cheerleaders, a to s cílem pomoci české reprezentaci s přípravou na ICU Worlds.

Současně se věnuji trochu odlišnému, ale neméně důležitému projektu. Chci pomáhat sportovcům, kteří ukončili svou aktivní kariéru, které obětovali většinu svého času, ale i finančních prostředků. Zaměřujeme se na nastavení jejich nového životního období a také myšlení.

Proč jsi se rozhodl trénovat Team Czech Republic?

Když přišla tato nabídka, zeptal jsem se sám sebe na jednoduchou otázku. “Pokud nevezmu tuto šanci, mohl bych toho později litovat?” A protože jsem si hned vzápětí odpověděl, že ANO, neváhal jsem tuto zkušenost vzít jako další výzvu. Již dříve jsem byl v České republice jako porotce nebo instruktor a vedoucí cheer kempu, nicméně trénovat českou reprezentaci je pro mne opravdu čest. Chci pomoci posunout české reprezentanty co nejvíce, aby byli opravdu uznávanými sportovci ve světě.

Jak moc si tuto roli užíváš?

Moc mne baví trénovat sportovce na vysoké úrovni, ale zejména jim pomáhat se rozvíjet jako osobnosti. Ve Finsku mají sportovci trochu jinou mentalitu a přístup ke sportu a já bych chtěl dosáhnout této fáze i v Team Czech Republic. To je pro mne velkým cílem a věřím, že je toho možné krok po kroku dosáhnout. Chci, aby každý z nich vydal ze sebe maximum, sledoval výzvy, které v týmu máme, a to přes nepříjemné překážky této doby. Baví mne pracovat s českými sportovci, a to právě proto, že jsou jiní než ve Skandinávii. Přeji si, aby každý z nich vyrostl jako osobnost a pokud se tak stane, celý tým bude mnohem lepší a silnější. Je to náš dlouhodobý cíl.