address-cardangle-downangle-upbankenvelopefacebook-ffacebook-officialfile-archive-ofile-audio-ofile-code-ofile-excel-ofile-image-ofile-movie-ofile-ofile-pdf-ofile-photo-ofile-picture-ofile-powerpoint-ofile-sound-ofile-text-ofile-textfile-video-ofile-word-ofile-zip-ofilefiles-oglobegraduation-capinfo-circleinstagramlinkmap-marker-altmap-markerphonestartrophytwitter-squarevimeo-squarewindow-closeyoutube-squarezonerama

NIKOLETA MÍKOVÁ
Rozhovor ze dne 27.4.2021

Nikol Míková je zakladatelkou klubu Join New Spirit AllStars (dále jen “JNS”), která se v cheerleadingu pohybuje již od roku 1993. Od té doby prošla od aktivního cheerleadingu do mnoha dalších rolí, proto pro členy klubu JNS má přezdívku “cheer máma”. Nikol byla několik let v managementu ČACH a za její práci pro celý český cheerleading získala získala čestné členství a v roce 2017 vstoupila do síně slávy ČACH.

Kdy jsi se poprvé v ČR potkala s cheerleadingem a začala se mu věnovat?
V roce 1993 v tanečním studiu DAG. Pracovala jsem tam jako lektor a jedna z mých kolegyň Veronika Quintana vedla kroužek cheerleadingu. Jednou jsem lekci vyzkoušela a byla jsem chycená. Cheerleading se stal důležitou součástí mého života.

Jak vznikl klub JNS a co znamená jeho zkratka?
Několik let jsme trénovali pod křídly tanečního studia, posléze jako kroužek na základní škole. Postupně nám ale přestaly stačit prostory a chtěli jsme posunout úroveň dál, a tak jsme založili sportovní klub, který se začal věnovat pouze soutěžnímu cheerleadingu. JNS je zkratka, která znamená Join New Spirit („přinášet nového ducha“) a také jsou to začáteční písmena tří zakladatelů klubu (Jirka, Nikol, Steffi). Jirka a Steffi to poměrně rychle vzdali, není snadné zakládat sportovní klub a stojí to hodně mravenčí práce a financí. Jirka si našel jinou práci, Steffi se odstěhovala do Anglie, no a já budovala JNS sportovní rodinu. JNS již funguje 22 let.

Co tě na cheerleadingu uchvátilo a stále baví?
Cheerleading je sport o lidech a pro lidi. Je postaven na spolupráci, důvěře a dobré náladě. Pozitivní přístup k životu, optimismus a komunikace jdou ruku v ruce s pílí, vytrvalostí a tvrdou prací. V tělocvičně je vždy veselo, hlasitá hudba, vysmátí sportovci, kteří společně plní společné cíle. Je to vyvážená kombinace fyzického a psychického rozvoje sportovců a pozitivně ovlivňuje jejich tělo i duši. A o to jde. Abychom děti naučili zařadit pohyb a sport do jejich životního stylu a dělat to tak, aby to milovaly a byly šťastné a zdravé. A cheerleading je podle mě na to ten nejlepší nástroj.

Čemu se ráda věnuješ ve svém volném čase?
Volný čas trávím s mojí rodinou. Ráda jezdím s manželem na Harley Davidson, hraji na piano a jsem věčný student (v současné době studuji MBA sportovní management). Velmi ráda cestuji a poznávám jiné země a zvyky a samozřejmě, kdekoliv jsem, se snažím nakouknout do „zdejší“ cheer tělocvičny. Miluji všechny svoje sportovce a trenéry, jež považuji za velkou rodinu JNS. Miluji svoji rodinu, velká americká auta a jezdím Jeepem. Pomáhám mému synovi a obdivuji ho, neboť již 4 rok bojuje se závažnou nemocí a každý den mi ukazuje, co všechno člověk dokáže překonat a zvládnout.

A nyní něco z aktuálního dění - Trénujete online a jak často?
Trénujeme online, máme stejný harmonogram tréninku jako v běžném provozu, tedy 2x-3x týdně podle věkových a výkonnostních kategorií. Považujeme za nevyhnutelné udržet pravidelnost pohybové aktivity vzhledem k fyzickému i psychickému zdraví našich sportovců. No a konečně se již dostaneme na trénink na vzduch!

Jaké zaměření mají vaše online tréninky?
Protože nemůžeme provozovat cheerleading v plné palbě, jak to známe, zařadili jsme do tréninků online nové prvky. Tréninky zaměřujeme tematicky, programy střídáme, aby děti měly rozmanitost.

Co netradičního jste zařadili do online tréninků?
V klubovém projektu Around the world jsme cestovali po světě a sportovali zároveň, menším pomáhali v tréninku pohádkové postavy z top světových pohádek. V programu Worlds Allstar inspiration jsme děti seznamovali s nejlepšími Allstarovými týmy ve světě, zkoušeli jejich choreografie, warm upy, tvořili uniformy. Starší motivují ke kondičnímu tréninku osobnosti fitness světa a také zařazujeme různé výzvy a soutěže o skvělé ceny. Tréninky vedeme přes placenou aplikaci, která umožňuje práci ve skupinkách. Dětem zadáváme úkoly, mají možnost seberealizace, spolupráce a kontaktu s kamarády, tedy alespoň online. Abychom nahradili kontakt dětí na soutěžích s kamarády z jiných týmů, vytvořili jsme program United-Power, kde si naši sportovci společně zacvičí se sportovci z jiných českých klubů, navazují nová přátelství, a také trenéři týmů si vyměňují zkušenosti a metody.

Čemu dalšímu se tvůj klub věnuje v této době?
Našim cílem je povzbuzovat a motivovat naše členy a jejich rodinné příslušníky k pohybu. Nyní probíhá Jarní RUN challenge o týmové batohy, trička s tematikou jarní challenge, v dubnu se naše děti mohou těšit na bláznivou challenge plnou pohybových úkolů o týmový kufr, v květnu se zaměříme na kondici a testování výkonnosti zábavnou a soutěžní formou, aby naši sportovci mohli i letos pověsit na poličku nějaké medaile, i když soutěže nyní nejsou možné. Na čarodějnice si zasoutěžíme o vytuněné koště, když už nemůžeme létat v basket tossech ☺. Vytváříme pro ně online Talk Show JNS INSIDE o tom, co je baví. Témata si vybírají sami sportovci. Pravidelně natáčíme pořad JNS Spotlight o významných sportovcích, rodičích, trenérech z našeho klubu. Nejlepším zážitkem jsou vždy vysmáté, zdravé děti a sportovci, kteří pohybem vyplavují endorfiny, usmívají se a mají radost ze spolupráce a kontaktu s kamarády. Naše Jozefínka, o které byl první díl pořadu JNS Spotlight, při zadávání nových výzev řekla: “Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.” A to je pro nás motivací, když vidíme, jaké skvělé sportovce vychováváme, jak nás oni sami motivují k lepším aktivitám a výkonům.

Jak bys na závěr zhodnotila, co dobrého nám tato situace za uplynulý rok dala?
Tato situace nám ukázala další možnou formu tréninku a komunikace, naučila nás lépe pracovat ve virtuálním světě, lépe využívat k podpoře našich sportovců sociální sítě, zlepšila spolupráci trenérů s rodiči a celkově nás víc semkla. Jsme mnohem silnější, když víme, že v tom nejsme sami, že i v této době jde spoustu věcí dělat společně a mít cíle, které vás táhnou dál. Povedlo se nám za ušetřené peníze koupit pro děti nové kvalitní koberce od amerického Dollamuru a už se těším, až je v tělocvičně budeme moci vyzkoušet.